ZAHRADA ČECH 2019

Návštěva Zahrady Čech v roce 2019

16.9.2019

Letošní návštěva výstaviště Zahrada Čech v Litoměřcích, proběhla jako loni v duchu jednoduchosti a očekávání, co nového výstava přinese.

Bohužel zklamání přišlo již den předem. Věděl jsem, že vstupenky se dají koupit on-line na webových stránkách výstaviště, ale po tom co jsem zhlédl ceny vtupného přišlo mírné rozčarování, Jednotlivé vstupné (18+) 150,-Kč, Rodinné vstupné 350,-Kč je přece jen docela hodně peněz. Jen mimochodem zmíním, že v předprodeji by to stálo 300,-Kč.

Ráno jsme vyrazili okolo deváté hodiny směr Litoměřice, ale po několika objížďkách a uzavírkách od Loun, jsme cestovali trochu déle, než je stadartní čas jízdy.
Nicméně po přijetí do Litoměřic jsem zvolil parkování tak jako loni u fotbalového stadionu, je to zdarma a celkem bezpečné.

Postupně, jak jsme přicházeli k bráně bylo jasné, že jeden ze sponzorů bude opět Strom Praha, mimo jiných jako například CS BETON, ARMEX ENERGY, SEVEROČESKÁ VODÁRENSKÁ, ktrří také podpořili tuto výstavu, která mi rok odroku přijdě více a více fádní a skoro nic nového, kromě vysokých cen nepřináší. Celkově akce se srovnáním v letech 1996-200X mi příjde více zaměřená na produkty typu „levnější energie“, nábytek a domácí dekorace. Na této akci bych očekával více stánků s nářadím ať už pro dílnu či zahradu, chemii pro bazény, septiky apod. Naopak, této výstavě dominují stánky s občerstvením jako trdelníky, klobásy a pouťové cukrovinky. Neříkám, že je to špatně, ale rozhodně bych na této akci přivítal více kutilských potřeb, než předražených klobás.

 

 

 

Přijela k nám pouť?

Vzhledem k tomu, že celá tradiční výstava se nesla v duchu motta Přijela k nám pouť dá se odpustit lecos, ale to už jsme na tom tak špatně, aby na České tradiční výstavě prodávali Polští obchodníci, pochybné čínské výrobky? Ale zpět k tématu. V pavilonech, tedy byla tématicky aranžována zelenina i ovoce, aby lahodily i oku.

V pavilonu A byl například kolotoč vytvořený krásných barevných plodů a celkem to lákalo si nabídnout, ale od toho tu byly stánky, kde se dalo některé ovoce a zelenina „okoštovat“. Zbytek pavilonu zaplnily stánky s potravinami a pitím z místního či sousedních regionů, takže není divu, že jsme zde našli i pivo Sedmý schod z Žateckého pivovaru.

Tak jako před lety s Receptářem i nyní probíhají s časopisem Zahrádkář soutěže: “Největší výpěstek”, “Nejzajímavější kuriozita” a “Křišťálové jablko”, bohužel již nikdo nevrátí zpět časy, kdy výstaviště praskalo ve švech a návštěvníci vybírali hlavně ze zboží určené výhradně zahrádkářům a kutilům.

 

Drahé nájmy?

Nevím, zda za to můžou drahé nájmy pro stánkaře, ale některé zboží bylo opravdu předražené. Pokud jde o malé stánkaře s nářadím a ručně vytvářeným zbožím, pak je to v naprostém pořádku, ceny byly úměrné vynaložené práci nebo kvalitě zboží. Ale nechápu proč mají takové ceny stánkaři s občerstvením, domácím textilem a podobným zbožím, které není až tak pro tuto výstavu důležité. V každém případě na některých stáncích je vidět pokora a snad důvěra v to, že zákazník něco koupí, jak tomu bylo například u stánku s dřevěnými kytičkami a například prodejce brousků a některých dalších. Co dodat, nabývám dojmu, že velcí hráči likvidují malé obchodníky a řemeslníky i zde.

Zelí roku 2019

 

Jak jsem již psal, probíhaly soutěže, například také Zelí roku 2019, toho se zůčastnili i naše Veveřátka (Kateřina a Jan) vyhodnotili zelí z pěti druhů chuťově nejlepší a přiřadili jim pozice v tabulce podle jejich chuti. Nakonec jim za to jedna z pořadatelek slíbila něco malého na stánku Ovocnářské unie. Vyhlášení proběhlo ve 13. hodin s takovýmto výsledkem:

1. Bystročické kysané zelí
2. Kateřinské kysané zelí
3. Otické kysané zelí
4. Bašovo zelí starokolínské
5. SAMIR kysané zelí

Zemědělská technika

Jak jsem psal na začátku jedním z partnerů a sponzorů byl Strom Praha jeden z největších prodejců nejen zemědělaké techniky značky JohnDeere. Mimo malé zahradní techniky, jako jsou sekačky na trávu, zde byl k vidění i traktůrek 5050E s motorem 2,9l a výkonem 55HP. Firma John Deere vyrábí například i užitková vozidla jako je typ Gator XUV855M. Malé, ale výkoné užitkové vozítko s motorem o objemu 854 ccm a výkonem 21,9HP a korbou o objemu 460l.

 

 

 

Bohužel prodejce seděl v buňce a zřejmě očekával,že se zájemci pohrnou, bohužel tomu tak nebylo. Nechtel jsem ho nějak „obtěžovat“ vyčetl jsem údaje z přiložených tabulek a odebral se k druhému prodejci větší techniky.

 

 

 

 

 

 

Představujeme Indickou značku Solis

Tato značka byla pro mne do té doby velkou neznámou. Znal jsem ji spíše pouze z doslechu a nevěnoval jsem jí pozornost, ale tento malý pomocník, má velký potenciál. První kousek Solis 26 mi padl do oka díky čelnímu nakladači. Pojďme se podívat na parametry: Silný tříválec Mitsubishi o objemu 1318 ccm dává traktoru výkon 26 koní a díky vývodu hřídele 540/1000 je to vlastně velký traktor v malém provedení. Čelní nakladač se montuje na přání stejně jako kabina s vytápěním. Tento traktor najde uplatnění jak na větší zahradě, tak například v komunálních službách. Druhý větší typ je traktor 50RX, jak se již dá vytušit s výkonem 50 koní.

Tento „velikán“ je malý rozměry, ale velký rozsahem možností, ke kterým se dá použít. Pod kapotou je řadový diesel 3102 EL, traktor disponuje náhonem 2WD/4WD. Vývodová hřídel na připojení kardanu s 540 otáčkami a dvěma okruhy hydrauliky 2DA/2SA, vnější vývody 2+2. Cena tohoto distributora je 499 tisíc korun, no panečku, za to máte luxusní vůz :-D.

V každém případě jsem se zajímal o náhradní díly, bylo mi řečeno, že není problém cokoli na tento traktor sehnat a servis také není probém. Standartní dvouletá záruka něco pokryje a vzhledem k tomu, že tyto menší značky se těší v Evropě oblibě, to se servisováním opravdu není složité. Krásný užitečý traktor, který nahradí staré Holdry a PF62 a nebude na vás pršet.

 

 

Shrnutí a závěr

Co říci závěrem? Myslím, že je zde zastoupeno dost prodejců rostlin a stromků, ale málo náčiní a nářadí, více zahradnické by nezaškodilo. Celkově je akce Zahrada Čech dobře pořadatelsky zpracovaná, jen zkrátka postrádám ty zahrádkáře, kutily a náčiní pro ně. Klidně ať se zde prezentují modely a hračky, pořád to bude lepší než předražený langoš. Příští ročník, pokud navštívím, tak budu, ve videu kritičtější. Mimochodem video na YouTube kanále: JZDVEVERKYcz. A nakonec pár obrázků….

 2,711 total views,  1 views today

Autor příspěvku: josh

Napsat komentář